Aktualne spalanie mojego Hyundaia

Aktualne spalanie mojego Hyundaia

wtorek, 10 września 2013

Jak korzystać ze świateł w samochodzie

Czyli kiedy możemy jeździć na światłach do jazdy dziennej.

Zasady korzystania ze świateł zainstalowanych w samochodzie precyzyjnie reguluje ustawa Prawo o rychu drogowym.

Podejrzewam, że mało kto ją zna, bo często widzę jak podczas mgły czy deszczu samochody jadą korzystając ze świateł do jazdy dziennej, lub, co mnie najbardziej wkurza, jak podczas normalnej przejrzystości powietrza, w biały dzień, jedzie debil z włączonymi światłami przeciwmgielnymi z tyłu. Nie ma chyba niczego bardziej wkurzającego i męczącego jak jazda za dwoma, jasno i oślepiająco świecącymi czerwonymi punktami. O kierowcach, którzy jeżdżą z włączonymi światłami przeciwmgielnymi z przodu już nie wspominam.

Aby doprecyzować przepisy pozwolę sobie z
acytować tekst ustawy.

Używanie świateł zewnętrznych

Art. 51. 1.91) Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

91) W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 lit. a ustawy, o której mowa w odnośniku 50.
Dziennik Ustaw – 43 – Poz. 1137

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe – drugi jest obowiązany uczynić to samo;

2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;

3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

4. (uchylony).92)

5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

6.93) Przepisów ust. 1–3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

7. Przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy.

Art. 52. 1. Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.

2. Podczas zatrzymania lub postoju, w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu lub znajdującym się poza jezdnią i poboczem, wszystkie światła pojazdu mogą być wyłączone. Przepis ten nie dotyczy pojazdu szynowego oraz pojazdu, na którym znajduje się urządzenie lub ładunek, wystające poza pojazd i wymagające oznaczenia odrębnymi światłami.

3. Światło oświetlające przedmioty przydrożne (szperacz) może być włączone tylko podczas zatrzymania lub postoju, pod warunkiem że nie oślepi innych uczestników ruchu. Ograniczenie to nie dotyczy pojazdu uprzywilejowanego.


Jak widać, wszystko jest precyzyjnie opisane, wystarczy tylko się tego nauczyć i stosować w życiu.



Na światłach do jazdy dziennej możemy jeździć:

- w ciągu dnia
- kiedy nie pada deszcz
- kiedy nie pada śnieg
- kiedy nie pada grad
- kiedy nie ma mgły
- kiedy nie jedziemy tunelem
- kiedy nie są to chińskie podróbki, bez wymaganych certyfikatów i homologacji




Światła mijania włączamy kiedy:

- jest noc
- pada deszcz
- pada śnieg
- pada grad
- jedziemy tunelem
- jest mgła



Światła drogowe, czyli długie włączamy kiedy:




- nic nie jedzie przed nami
- nic nie jedzie z przeciwka
- nikt nie idzie z przeciwka





Światła przeciwmgielne możemy włączyć kiedy:



- jest mgła( jak się skończy to światła przeciwmgielne wyłączamy)

- na drogach krętych, które są odpowiednio oznakowane możemy korzystać ze świateł przeciwmgielnych przednich.




Za nieodpowiednie i niezgodne z przepisami korzystanie ze świateł zewnętrznych Policja może nas ukarać mandatem i punktami karnymi:


Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami.
0 pkt
200 zł
Używanie "szperacza" podczas jazdy.
0 pkt
100 zł
          Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu.               
2 pkt
100 zł
Niewłaściwe używanie świateł przeciwmgłowych przednich.
2 pkt
100 zł
Niewłaściwe używanie świateł przeciwmgłowych tylnych.
2 pkt
100 zł
Pozostawienie pojazdu bez wymaganego przepisami oświetlenia.     
3 pkt
100 zł
Niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania
          wymaganych przepisami świateł: od zmierzchu do świtu.            
4 pkt
200 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz